História slovenského petangu podľa nás. - ČASŤ 13.

Autor: Lubomír Šedivý | 19.6.2017 o 7:29 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  191x

PÉTANQUE......aha, to je to čo v starých francúzskych filmoch hrajú dôchodcovia.Pétanque, alebo petank ,alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu,

Ako som objavil petangové POĽSKO.

Napísal : Lubomír Šedivý.

 

   Tu musím priznať trošku opačné garde, petangové Poľsko našlo mňa ..... Druhá pravda, že na Poľsko mám obrovské množstvo drobných a milých spomienok , ale dve asi najväčšie. Chvíľku som premýšľal, že to dám do jednej spomienky ....ale to sa nedá , to si zaslúži minimálne dve. Takže pomeeeee. Na turnajoch v Čechách , hlavne v  Brne sa popri domácich hráčoch objavovali dve Poľské rodiny.  Wanda a Bogus Biel a Wiola a Andrzej Sliz (ich mladučký syn Jedrzej upútal moju pozornosť svojím osobitným štýlom a hlavne bronzovou medailou z MS juniorov v streľbe  v roku 2003 v Brne a motala sa tam aj ich dcérka Katerzyna , no proste Kaška.  ) Tu nesmiem zabudnúť pripomenúť vetu , ktorú pri kvalifikácii streľby vyriekol vtedajší tréner českých juniorov, že hráča ktorý by hádzal takým štýlom a nemienil sa zmeniť , by okamžite vyradil z kádra. Jedrzej to za tých 13 rokov moc nezmenil a stále patrí medzi najlepších stredoeurópskych strelcov. No a už to zas rozpisujem do šírky. 

Začali sme sa aj občas baviť, stretli sme sa aj na turnajoch v Rakúsku a aj k nám do Piešťan prišli. A potom.....na turnaji o Zlaté prasátko v Brne  v roku 2003 sa pri našej skupinke pristavuje Boguš a svojou česko – polštinou nás pozýva do Zywca na Silvestrovský petangový turnaj spojený aj so silvestrovskou zábavou. Obraciam sa na Tomanovcov a Blanka , že by išla , keby išla aj moja žena (zdvýham , mobil a...... že áno) Na to a pridáva Milan Sobolič a Martina Snopová, potom aj Ľubor Zámečník a Braňo Balaj s partnerkami . No základ slovenský silný. Pýtam sa aj mojich synov , ale tí s výrazom na tvári typu „s vami na Silvestra?“ odmietajú. Ale petang je mocný čarodej . Koncom novembra sa ozýva Ičko....a s kým by som hral v tom Poľsku? A už bol náš . Dva týždne na to sa ako samozrejmosť pridáva k výprave aj Lasky. Takže na Silvestra smer Zywiec, tenisová hala v strede mesta(teraz je tam nákupné centrum) a tam krásny petangový turnaj na antuke. S Milanom Soboličom vypadávame v semifinále proti mojej večnej rivalke „Mišelínke“, ktorá spôsobom držania gule , pripomínala čínskych ping pongistov a vypúšťala ju neďaleko svojej nohy a tá putovala a putovala a skoro vždy zastala pri košóne. Priznám sa , že tam som v petangu aj prvý krát „vypenil“ pre z môjho pohľadu nespravodlivosť , ale o to krajšie a častejšie bolo uzmierovanie s domácimi. Silvester bol parádny , vynikajúca zábava , snažili sme sa o dušu reprezentovať Slovensko v speve (Lasky), jedle a pití(všetci).

Všetky podrobnosti si nepamätám , ale dva zážitky dám. Oba sú z nasledujúceho rána. Bývali sme na internáte a umyvárne a WC sme mali spoločné. Blanka prichádza k WC a tam vo dverách stojí Lasky a oznamuje jej pamätnú vetu . „Blanka,  nemôžeš je to obsadené ,seri.. tam reprezentačný triplet“. Áno spoločne sme v troch kabínkach vedľa seba trónili vtedajší reprezentanti Miro Toman, Milan Sobolič a ja.

Po tejto kultúrno-spoločenskej vložke prichádzame do jedálne, že sa rozlúčime , ale domáci , že nie treba zjesť čo zostalo zo včera a na mňa sa zamerali , že aj vypiť. A tak to išlo stále dokola. Naraz začalo vonku snežiť a tak sme dali ešte zopár „kapurkových“ a „kapotových“ a sneh pribúdal...a Boguš , ktorý nám rozprával o ich petangovom „festywale“ nás ešte zobral do campingu  a odhrnul pol metra snehu a potom sme vyrazili smer Čechy ...našťastie, lebo Zywiec zostal dva dni odrezaný od okolia.

Ale najvážnejšie, začala sa pre mňa jedinečná séria. 14 rokov rok čo rok navštevujem „Festywal gry w bule“, presvedčil a doviedol som tam už obrovské množstvo ľudí, lebo toto je absolútne najlepšia petangová akcia v strednej Európe a kto tam nebol tak zaváhal a treba to skúsiť, lebo ...... :-) J J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.

EKONOMIKA

Ročne vznikne sto lekární, najväčšia sieť nie je Dr. Max

Ku koncu vlaňajšieho roka bolo na Slovensku viac ako 2150 lekární.


Už ste čítali?