História slovenského petangu podľa nás. - ČASŤ 7.

Autor: Lubomír Šedivý | 9.5.2017 o 7:29 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  248x

PÉTANQUE......aha, to je to čo v starých francúzskych filmoch hrajú dôchodcovia.Pétanque, alebo petank ,alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu,

Ako som poznal petangové Rakúsko

Napísal :Lubomír Šedivý

Tretia krajina , Rakúsko. Jasné, že po tom čo som začal obiehať české turnaje ,usporiadal som prvý oficiálny na Slovensku ,  hľadal som čo ďalej. Českí hráči spomínali rakušákov, a dokonca v Slavkove sme aj stretli jednu trojicu čo sa skladala z Češky, Rakúšana a Araba........... Internet je všemocný, našiel som prvé kontakty a zaujal ma turnaj v Ilmitz, tzv. Martini turnier. Chystajú tam k tomu aj husacie hody (ale to sa mi zdalo strašne drahé), ale turnaj vyzeral  zaujímavý , aj keď termín už dosť neskorý. Pozbierali sme  sa dvanásti , šesť dvojíc.  Prišli sme k Niederserskému jazeru, zaplatili nejaké 3 Eurá  a už to fičalo. Vietor zima a  aj dážď, ale domáci o chvíľku doviezli kanister horúceho vínka a tak sa bojovalo ďalej . Do finálovej osmičky nikto z našich nepostúpil, samí domáci?????????( no bolo medzi nimi veľa Francúzov , Arméncov, Marokáncov, Tunisanov ......(však len posúďte tie mená , Christoph Chavagne, Valerie Avedikian, Wolfgang Pilarz, Piere Avedikian, Aziz Yahiay, Khalid Khan, ....

   Bolo strašné počasie a tak sme sa rozhodli, že si urobíme prvú klubovku (10.10. sme založili druhý petangový klub na Slovensku a dostal nádherný názov. Keďže sme sa v Brne skamarátili s partiou ktorí hrali pod názvom SLOPE – Slatinský oddíl petangu, hľadal som niečo podobné no  a vyšlo toto SLOPAK – Slovenský petangový amatérsky klub. Priznám sa bez mučenia, že dokonca to bola ešte väčšia ambícia , lebo pôvodné znenie bolo( Slovenská petangová asociácie klubov) a klubovku sme usporiadali po ceste domov v Maďarskom Hegyesshalome a známej Csárde Paprika (stretnutie s petangom v Maďarsku až v nasledujúcej kapitole).

Dorazili sme celí premrznutí , ale plní nových zážitkov, že aj takto sa dajú poriadať turnaje. Naša najobľúbenejšia rodinná reštaurácia bola dosť plná, ale nakoniec sme našli dva menšie stoly a podelili sa na mladých(Lasky Šedivý, Ičo Šedivý, Kristínka Hanáková, Juro Roščák, Andrej Haláč,  a Pepe Sedláček) a starých( Blanka Tomanová, Miro Toman, Etelka Krchňáková, Bruno Fernandez – ten sa stále rozhodoval, že či je mladý , či je starý, ale nakoniec sme sa mu zdali zábavnejší, Milan Sobolič a ja)

No proste to najtvrdšie jadro SLOPAKU a okrem troch ostatní stále viac-menej súťažne hrajú. Jedli sme popíjali , plánovali , čo ďalej s petangom a čo všetko budúci rok. A tak má Rakúsko , či Maďarsko , tiež veľký podiel na tom , že sme to čo sme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

KOMENTÁRE

Pointou lyžovačky nie je obrat vlekárov

Keby sa Smer držal v týchto limitoch, žili by sme v šťastnej krajine.


Už ste čítali?