História slovenského petangu podľa nás. - ČASŤ 6.

Autor: Lubomír Šedivý | 23.11.2016 o 11:34 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  183x

PÉTANQUE......aha, to je to čo v starých francúzskych filmoch hrajú dôchodcovia.Pétanque, alebo petank ,alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu,

  Ako som objavil petangové Holandsko.

   Napísal : Lubomír Šedivý

 

      Povedal som si , že teraz napíšem zopár príbehov , ako som sa prvý krát v nejakej krajine stretol s petangom . Začal som si to dávať do nejakého poradovníka a zrazu hop, preskočil si Holandsko , je to krátka epizóda , ale v mojej petangovej histórii asi dosť podstatná.

Keď sme sa vrátili z prvého turnaja v Prahe – Tróji ,bolo rozhodnuté. Ide sa hrať petanque, ale treba poriadne gule – súťažné. Také u nás nekúpiš, len „číňany“ rekreačky. Cez internet , v roku 2002 , veľmi komplikované a drahé.... A naraz koncom júna mi moja polovička oznamuje, poď so mnou do Holandska ...a ja hneď súvislosti , Holandsko , krajina kde je okolo 20 tis licencovaných hráčov, jediná krajina na svete , ktorá má viac licencovaných žien , ako mužov........Určite musia mať aj veľa predajní s petangovými guľami.....no majú asi 5, ale to som zistil neskôr. Zistil som adresu Holandskej petangovej federácie, požiadal Janu , aby zavolala svojmu obchodnému partnerovi a ten nech zistí, kde blízko našej trasy také obchody sú.  O tri dni prišla odpoveď. Je to v Pijnackeri a ten sa nachádza medzi Rijswijkom a Delftami.  Moja predstava obchodného supermarketu s petangovými potrebami  sa trošku zmenšila, ale  napriek tomu moji dvaja synovia a aj ja sme poctivo pozerali katalógy všetkých výrobcov a merali si aký rozmer nám najlepšie sadne do ruky a hlavne aké šrafovanie by sa nám najlepšie ľúbilo.

Tri dni sa behalo po kvetinových firmách(čo je Janin job a našu rodinu to živí), až konečne nastal ten deň a ide sa do Pijnakeru , naše gule vyberať ......športová predajňa tak 40 štvorcových metrov a tam jeden regál a v ňom tak zo 25 sád gúľ.................... Sklamanie trvalo asi 6 sekúnd, usadám na zem a hneď vyberám , skúšam , poťažkávam . Postupne mi zostáva 5 sád a ja žhavím telefón a Ičovi a Laskymu vysvetľujem z čoho si môžu vybrať.  Tri sady sa nakladajú a ja keď nešoférujem tak ich stále láskam v ruke  a predstavujem si , že už mi nič nechýba , aby som sa stal šampiónom. Boli to krásne sny.

    Ja , Lasky a aj  Ičko máme odvtedy už niekoľko nových sád , ale na tie prvé súťažné sa nezabúda.

A ešte jedna vec je ktorá ma vtedy v Holandsku zaujala. Prídeme do mestečka a tam pred miestnym úradom krásny parčík a nazriem za kríky a tam ohradený priestor s lavičkami , umelým osvetlením a šesť petangových ihrísk v záplave zelene. Toto raz bude aj v Rusovciach , ďaleko k tomu nemáme.

   A ešte niečo , Holandsko a petanque. Počas niektorých majstrovstiev sveta som sa zoznámil s ich prezidentom federácie a odvtedy , kedykoľvek sa stretneme , nezabudne pozdravovať moju ženu a oboch synov . osobne sa s nimi zoznámil a pamätá si ich mená.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?