Ako ma jedna veľká láska pétanque, priviedla k druhej –Juhovýchodnej Ázii, časť I.

Autor: Lubomír Šedivý | 19.5.2015 o 15:02 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  629x

   Dlho som uvažoval ,kým som sa rozhodol písať úvod,.... kde a ako začať. Ja totiž už od roku 2010 pri mojich cestách píšem denníky o našich zážitkoch a teraz som si vymyslel, že to zlepím a doplním prvé dve cesty. 

1.Ako to všetko začalo.

--------------------------------

Pochopiteľne moja pamäť nie je slonia a preto roky 2007 a 2009 budú skôr spomienkami.

   Takže opäť, ako a kde to začalo. No asi v roku 2000, keď som dostal druhý infarkt, po roku ma zoperovali, zostal som na invalidnom dôchodku a stratil chuť do života. Nevedel som čo zo sebou, až keď prišiel mladší syn Ivan a hovorí , počúvaj však teba strašne bavil minigolf, nechceš sa mu venovať? .....Potom zistil, že to je šport ktorý už má všetko dané a to nie je to čo by mňa prebudilo k životu a aktivite. O pár dní ďalší pokus.....a čo tak boccia, bol to šport ktorý sme objavili v Chorvátsku a amatérky skúšali na chate. Ičko(to je jeho oficiálna prezývka)zistil , že na Slovensku skoro nič, ale spojil sa s českou federáciou pétanque a čakal. A vtedy sa začiatkom júna objavil článok , že Francúzsko – slovenská obchodná komora poriada turnaj v pétanque . ........Nebudem to naťahovať, moji synovia Ičko, Lasky a ja sme sa prihlásili a....vyhrali. Poskladali sa ďalší nadšenci tohto športu , obnovili sme činnosť už existujúcej federácie, prihlásili sa do svetových štruktúr a ja som sa zamiloval, zbláznil , no proste bláznivo zamiloval . O rok na to v roku 2003 som ako 49 ročný po dvoch infarktoch a dvoch bi-passoch nastupoval pred 4,5 tisíc divákmi v olympijskej hale v Ženeve ako jeden s prvých štyroch slovenských reprezentantov na 39.MS v pétanque. A tu sa objavila prvá iskrička. Všetci obdivovali a obchádzali francúzskych , prípadne belgických , španielskych, tuniských a iných kráľov petangu , hrajúcich podľa viacerých francúzskych škôl a iba ja som sa usadil , keď sme nehrali, vedľa ihriska thajskej reprezentácie a donekonečna pozoroval ako ich hráč Phusa-at s neuveriteľnou rotáciou vyhadzuje gule do výšky až 7m a tie po 10 m dopadali s neomylnou presnosťou ku svojmu cieľu.Odvtedy po dnešný deň si s Phusa -atom píšeme a vždy sa radostne pozdravíme keď sa stretneme. 

Prešli štyri roky , konkurencia na Slovensku sa zvýšila a ja som sa dohodol na kvalifikáciu na MS  s mojim rovesníkom a dlhoročným spoluhráčom Mirom, pridal sa k nám iba 22 ročný talent Marek a my sme všetkých prekvapili a......vyhrali. V prvom rade veľká radosť , hneď sme si dohodli aj štvrtého hráča , 23 ročného môjho mladšieho syna Ička(vtedy najlepší strelec na Slovensku) a potom sa začali zavrtávať chrobáčiky do mozgu. Kde sú to tie 44. Majstrovstvá sveta ? V Pattayi, v Thajsku?, Letenky cca 30 000 Sk, zoženieme nejakého sponzora, dvaja študenti , invalidný dôchodca , no pekná pálka . A potom nasledujú šuškandy .....a vy sa nebojíte, že Vám niekto pribalí drogy? A vraj Bangkok v noci , horší ako Bronx a Pattaya to je semenište hriechu , plné ulice toho najhoršieho čo si vieš predstaviť.............

Na šťastie moji susedia na Tolstého , ktorí tam chodievali  každý rok aj na tri mesiace  okamžite vyvrátila všetky fámy, zohnali sme aj sponzora na časť leteniek , náš šéf výpravy a coach Francúz Bruno Fernandez (žije u nás od roku 1990) a je mi niečo medzi tretím synom a  bratom tiež popracoval a.......no Miro a ja sme si pribalili aj manželky Blanku a Janku, Bruno vtedajšiu priateľku(dnes už manželku Natáliu), a odlet z Thajska sme si predĺžili o týždeň a bolo .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?